goup

Новини права

Штрафи водіям BlaBlaCar за перевезення пасажирів без ліцензії

bla bla car

Нещодавно в мережі почала з`являтись інформація про те, що Укртрансбезпека штрафує водіїв, які користуються сервісом пошуку попутників BlaBlaCar, за здійснення пасажирських перевезень без реєстрації суб`єкта господарювання та оформлення належної ліцензії на провадження такого виду діяльності.

Тому ми вирішили розібратись, чи законні такі дії Держслужби з питань безпеки на транспорті та що з цього приводу зазначає сам сервіс.

Відповідно до Правил дорожнього руху пасажир – це особа, яка користується транспортним засобом і перебуває у ньому, але не причетна до керування ним.

 

Згідно з Законом "Про автомобільний транспорт" пасажирські перевезення – це перевезення пасажирів легковими автомобілями або автобусами. Закон України "Про ліцензування видів господарської діяльності" встановлює, що перевезення пасажирів автомобільним транспортом підлягає ліцензуванню. На виконання цього закону Кабінетом Міністрів були прийняті Ліцензійні умови провадження діяльності з перевезення пасажирів. Пунктом 4 цих Ліцумов було закріплено, що до діяльності, яка ліцензується, серед іншого належать лише "внутрішні/міжнародні перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення".  Повертаючись до згаданого вище Закону "Про автомобільний транспорт", знаходимо там, що перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення – це власне перевезення пасажирів, однак легковим транспортом, замовленим юридичною або фізичною особою з укладенням письмового договору.

Маючи на увазі усю вищевикладену інформацію, слід звернутись до умов використання додатку "BlaBlaCar". В даних умовах ніде не згадується про укладення будь-яких письмових договорів, вказується лише, що компанія не є стороною жодних угод між учасниками платформи, в тому числі і пасажирами та організаціями-перевізниками, при тому, що останні являють собою організації, які надають професійні послуги з перевезення, з наявністю ліцензії, а не звичайні водії, які у додатку шукають собі попутників.

Окрім того, в Умовах зазначено, що водії мають право, під час використання додатку, вимагати від попутників, яких він знайшов, суму на покриття витрат, пов'язаних із поїздкою, однак не більше того, а також, що водії, які використовують додаток з метою отримання саме прибутку, повинні отримати відповідну ліцензію на таку діяльність.

Таким чином, використання водіями додатку BlaBlaCar для пошуку попутників з метою рівномірного розподілу суми витрат на поїздку не є господарською діяльністю із перевезенням пасажирів у розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт" та Ліцензійних умов провадження такої діяльності, а тому, у випадку притягнення працівниками Державної служби з питань безпеки на транспорті Вас до відповідальності за порушення порядку провадження господарської діяльності відповідно до статті 164 КУПАП, ви маєте повне право оскаржити таке рішення на свою користь і домогтись скасування накладеного на Вас штрафу.

+380 (98) 1000-176Contacts