Підтримати ЗСУ

Декларація МТБ з охорони праці

Як оформити декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці ?

 • Реєстрація - 5 р.д
 • Вся Україна
 • Проведемо аудит
 • Під ключ
Ольга Казаневская
03.06.2020

Рекомендую! Очень профессионально работают, легко общаться, доброжелательные. Всё вып…

Виталий
02.06.2020

Хочу поблагодарить юридическую компанию ЮСТИКОН в лице юриста Марии Литвин за оказани…

Стисло про реєстрацію декларації відповідності МТБ

Декларація Держпраці відповідності матеріально технічної бази в Україні є обов'язковим офіційним державним документом, який підтверджує достовірність відповідності вимогам законодавства з охорони праці.

Вартість реєстрації декларації відповідності МТБ

Вартість оформлення декларації з охорони праці
 • Консультація з питань оформлення декларації відповідності МТБ
 • Проведення внутрішнього аудиту з охорони праці
 • Підготовка та формування пакету документів
 • Розробка та оформлення декларації відповідності МТБ
 • Подання та супровід реєстрації декларації відповідності МТБ в ЦНАП та ТУ Держпраці
 • 5 р.д. – 5 000 грн
 • Проведення зовнішнього аудиту підприємства, уповноваженою організацією
 • від 15 000 грн
 • Супроводження проведення навчання з питань охорони праці
 • Від 750 грн
 • Проведення атестації робочих місць
 • від 4000 грн
 • Проведення технічних оглядів та обстеження обладнання
 • Від 4000 грн
 • Страхування відповідальності перед третіми особами при проведенні робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин і механізмів
 • від 2000 грн
Остаточна вартість оформлення декларації з охорони праці визначається індивідуально, і залежить від кількості видів робіт, машин і механізмів, а також території виконання робіт.

Детально про реєстрацію декларації відповідності МТБ

Кому необхідно оформити декларацію відповідності матеріально-технічної бази в Україні з охорони праці?

Згідно з постановою КМУ № 1107 від 26.10.2011 р., роботодавці, незалежно від форми власності їх підприємства, в разі виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зобов'язані оформити декларацію відповідності МТБ вимогам охорони праці.

ВАЖНО

 • Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці обов'язкова до оформлення всіма суб'єктами господарської діяльності - юридичними та фізичними особами, які використовують найняту працю на договірній основі (трудовий договір, контракт).
 • Виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатація машин, механізмів, устаткування без належним чином оформленої і зареєстрованої в органах Держпраці декларації відповідності вимогам охорони праці відповідно до ст. 164 КУАП карається штрафом в розмірі від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вичерпний перелік небезпечних видів робіт для виконання яких необхідно заповнити декларацію з охорони праці, міститься в групі Б додатку № 2 до постанови КМУ № 1107 від 26.10.2011 р., а перелік машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, які експлуатуються на основі декларації - в групі Б постанови КМУ № 77 від 03.02.2021 р.

Звертаємо вашу увагу на те, що 10 березня 2021 року набрала чинності Постанова КМУ № 77 від 03.02.2021 р., якою змінені переліки робіт і устаткування, які необхідні для отримання декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства.

Перелік робіт, що виконуються на підставі Декларації відповідності матеріально-технічної бази (група Б)

1. Виколювання, звалення, розпилювання і обробка блоків природного каменю, переміщення і навантаження їх в транспортні засоби.

2. Промислово-геофізичні дослідження свердловин.

3. Роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра.

4. Роботи в зонах дії іонізуючого випромінювання, електростатичного та електромагнітного полів, а також роботи із застосуванням лазерів, дозиметрів.

5. Водолазні роботи.

6. Експертиза стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єктів господарювання.

7. Сейсморозвідка.

8. Навчання з питань охорони праці працівників інших суб’єктів господарювання.

9. Буксирувальні роботи всіх видів на морському та річковому транспорті.

10. Монтаж, демонтаж, експлуатація, ремонт і переміщення насосних і землесосних установок, драг і земснарядів.

11. Обслуговування і ремонт акумуляторних батарей промислового призначення.

12. Обслуговування лампових, обладнання лампової, апаратури аерогазового контролю і сейсмопрогнозу.

13. Експлуатація та ремонт водозбірних споруд.

14. Гранулювання доменного шлаку.

15. Спорудження і обслуговування крижаних і поромних переправ, доріг, бродів.

16. Гідрометричні, гідрологічні і гідрохімічні роботи: на великих і середніх річках у період повені; рейдові виїзди на безмоторних човнах на озерах і водоймищах; роботи на річках і каналах, пов’язані з використанням човнових переправ, роботи і спостереження з льоду у період нестійкого льодоставу; гідрографічні обстеження водних об’єктів у важкодосяжних і необжитих районах.

17. Нанесення лакофарбових покрить, ґрунтовок та шпакльовок на основі нітрофарб, полімерних композицій (поліхлорвінілових, епоксидних тощо).

18. Верхолазні роботи та промисловий альпінізм.

19. Зварювальні, газополум’яні, а також наплавочні і паяльні роботи, що виконуються із застосуванням відкритого полум’я.

20. Обслуговування верстатів з обробки деревини і металів.

21. Обстеження, ремонт і чищення димарів, повітропроводів, а також димових та вентиляційних каналів.

22. Виготовлення та застосування скловати, шлаковати, азбесту, мастик на бітумній основі, перхлорвінілових і бакелітових матеріалів.

23. Ручне виробництво скловиробів (видування), де існує контакт працівника із скломасою.

24. Роботи в термічних цехах та дільницях на електротермічних установках підвищеної та високої частоти

Перелік машин, механізмів, устатковання, що експлуатуються на підставі Декларації відповідності матеріально-технічної бази (група Б)

1. Усі типи машин та устатковання, що наведені у підпунктах 1 і 2 пункту 2 Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 62 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 9, ст. 344), що не зазначені у групі А.

2. Ковальсько-пресове устатковання.

3. Підйомники для підіймання транспортних засобів.

4. Системи газопостачання природним і зрідженим газом суб’єктів господарювання, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВт.

5. Машини спеціалізованих перевантажувальних комплексів.

6. Великотоннажний та інший технологічний транспортний засіб, визначений підпунктом 1 пункту 2 Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 січня 2010 р. № 8 (Офіційний вісник України, 2010 р., № 1, ст. 26).

7. Устатковання, пов’язане з виробництвом (виготовленням), використанням, переробкою, зберіганням, транспортуванням, застосуванням, утилізацією чи знешкодженням вибухопожежонебезпечних і небезпечних речовин 1 і 2 класу небезпеки, маса яких становить більше одного відсотка значення нормативів порогових мас другого класу об’єктів підвищеної небезпеки, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956 “Про ідентифікацію та декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки” (Офіційний вісник України, 2002 р., № 29, ст. 1357), але менша його граничного значення.

8. Інші машини, механізми, устатковання, що не увійшли до групи А та до яких виробником встановлені вимоги щодо проведення технічного огляду, випробування та/або експертного обстеження (технічне діагностування).

9. Рухоме обладнання, що працює під тиском, зазначене у підпункті 18 пункту 5 Технічного регламенту рухомого обладнання, що працює під тиском, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 липня 2018 р. № 536 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 55, ст. 1921).

10. Технологічне устатковання для утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів.

11. Устатковання та технічні засоби для виготовлення, використання і транспортування вибухових матеріалів промислового призначення і виробів на їх основі, комплекси для їх переробки та зберігання.

Як оформити декларацію відповідності з охорони праці?

Декларація відповідності матеріально-технічної бази реєструється Міжрегіональними управліннями Держпраці.

Роботодавець особисто або через уповноваженого представника звертається до Міжрегіонального управління Держпраці (через Центр надання адміністративних послуг або Портал електронних сервісів Мінекономіки) за місцем реєстрації із, заповненим належним чином та підписаним у двох примірниках, бланком декларації з охорони праці.

Подати декларацію з охорони праці роботодавець зобов'язаний не пізніше ніж за 5 р.д. до моменту початку виконання робіт та / або експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.

ВАЖНО

 • Подати декларацію з охорони праці можна в паперовій формі особисто, поштовим відправленням або в електронному вигляді.
 • Термін розгляду та реєстрації декларації відповідності охорони праці становить 5 р.д.
 • Декларація з охорони праці видається безстроково.
 • Декларація відповідності вимогам охорони праці видається на безоплатній основі, тобто за її видачу не стягується держмито.

Як заповнити декларацію відповідності МТБ з охорони праці?

Відомості, які необхідно вказати в декларації з охорони праці:

При заповненні бланка декларації з охорони праці роботодавець зобов'язаний вказати наступну інформацію:

 • Відомості про роботодавця: найменування юридичної особи, місцезнаходження, код ЄДР, П.І.Б. керівника, контактний номер телефону, електронна пошта
 • Відомості про місце виконання небезпечних робіт і / або експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки: адреса об'єкта, на якому планується виконувати роботи і / або експлуатувати машини і механізми.
 • Відомості про кількість робітників, задіяних при виконанні небезпечних робіт і / або експлуатації машин і механізмів підвищеної небезпеки.
 • Відомості про наявність у відповідальних співробітників за техніку безпеки спеціального навчання з охорони праці.

Необхідний перелік документів для реєстрації декларації відповідності з охорони праці

1. Виписка з ЄДР
Копія
2. Документ, що підтверджує право користування приміщенням (договір оренди, документ про право власності)
Копія
3. Штатний розклад
Копія
4. Протоколи і посвідчення для інженерно-технічних працівників з охорони праці
Копія
5. Довідка про наявність обладнання та інструментів, які використовуються при виконанні робіт підвищеної небезпеки
Копія
6. Інформація про проведення добровільного аудиту (в разі проведення)
Копія
7. Договір страхування цивільної відповідальності (при наявності)

Законодавство

 • Закон України «Про охорону праці»

 • Постанова Кабінету Міністрів України № 1107 від 26 жовтня 2011 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки і на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»

 • Постанова абінету Міністрів України № 77 від 03 лютого 2021 «Про затвердження переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України»

Зразок заповнення декларації відповідності матеріально-технічної бази з питань охорони праці

Відповіді на популярні питання

Хто реєструє декларацію на відповідності вимогам охорони праці?
Згідно з постановою КМУ № 1107 від 26.10.2011 р функції реєстрації, контролю, і обліку видачі декларацій відповідності вимогам охорони праці, покладено на територіальні управління Державної служби України з питань праці.
Кому потрібно оформляти декларацію відповідності матеріально технічної бази вимогам законодавства з охорони праці
Відповідно до п. 21 постанови КМУ № 1107 від 26.10.2011 р зобов'язання подати декларацію з охорони праці виникають тільки у роботодавця який при виконанні робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин і механізмів використовує найнятий персонал. При цьому форма трудових відносин не має значення, чи оформлено персонал по трудовій книжці або за контрактом.
Термін дії декларації відповідності матеріально-технічної бази в Україні?
Постановою КМУ № 1107 від 26.10.2011 р не містить норм які визначають граничні терміни дії декларації відповідності вимогам охорони праці. У зв'язку з цим, за замовчуванням вважається що декларація з охорони праці не має терміну дії.
На яку територію поширюється дія декларації відповідності охорони праці?

Постанова КМУ № 1107 від 26.10.2011 р не містить прямої норми, яка визначає територіальні межі дії декларації. Однак бланк декларації відповідності матеріально технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці містить графу «місце виконання робіт підвищеної небезпеки та / або експлуатації (застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

Таким чином територією дії декларації слід вважати місце виконання робіт і експлуатації механізмів.

При виконанні яких робіт необхідно оформити декларацію з охорони праці?

п. 21. і додаток № 6 постанови КМУ № 1107 від 26.10.2011 р визначає перелік робіт підвищеної небезпеки при виконанні яких роботодавець зобов'язаний подати і зареєструвати декларацію відповідності матеріально технічної бази вимогам законодавства з охорони праці.

Зокрема, до таких видів робіт відносяться:

 • роботи, що виконуються на висоті більше 1,3 метра.
 • роботи, які виконуються в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах).
 • земляні роботи, що виконуються на глибині понад 2 метри або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою.
 • обстеження, ремонт та чищення димарів, повітропроводів.
 • роботи верхолазні та скелелазні.
 • роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В і в зонах дії струму високої частоти.
 • зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненими, скрапленим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом.
 • електрозварювальні роботи.
При експлуатації яких машини і механізмів необхідно заповнити декларацію з охорони праці?

п. 21. і додаток № 6 постанови КМУ № 1107 від 26.10.2011 р визначає перелік машин і механізмів підвищеної небезпеки при експлуатації та застосуванні яких роботодавець зобов'язаний подати і зареєструвати декларацію відповідності матеріально технічної бази вимогам законодавства з охорони праці.

Зокрема, до таких машин і механізмів відносяться:

 • Машини, механізми, устаткування для буріння і капітального ремонту свердловин на суші і в акваторії моря.
 • Технологічне обладнання по переробці природного каменю.
 • Ковальсько-пресове обладнання.
 • Атракціони підвищеної небезпеки (стаціонарні, пересувні і мобільні).
 • Технологічні транспортні засоби.
Чи потрібно при утепленні фасадів оформляти декларацію на роботи на висоті?

Згідно п. 6 та 14 додатку № 6 постанови КМУ № 1107 від 26.10.2011 р. при виконанні робіт, що виконуються на висоті 1,3 м і більше від поверхні грунту, перекриття або робочого настилу, в тому числі з робочих платформ підйомників і механізмів, а також на відстані менше 2 м від неогороджених перепадів на висоті 1,3 м і більше, а також при виконанні робіт верхолазних виконуваних безпосередньо з елементів конструкцій, обладнання або з монтажних пристосувань, тимчасових драбин, трапів, установлених на конструкціях, робочих платформ підйомників і механізмів, у безопорному просторі тощо на висоті 5 м і більше від поверхні грунту, перекриття або робочого настилу, роботодавець-виконавець робіт зобов'язаний оформити декларацію відповідності матеріально технічної бази з охорони праці.

Декларація роботи на висоті обов'язково повина бути оформлена тільки за місцем виконання фасадних робіт.

Питання та коментарі

Avatar

Литвин Марина

Юрист

+380634116274