goup

Думка експерта

Ліцензування рідин для електронних сигарет: чого очікувати від податкової?

            Законом України від 16.01.2020 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», окремі пункти якого набрали чинності з 01 січня 2021 року, було внесено ряд змін до податкового, митного законодавства та, зокрема, до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон). Законом, який вносить зміни, було визначено новий вид діяльності, який вимагає отримання ліцензії – обіг (імпорт, експорт, оптова, роздрібна торгівля) рідин, що використовуються в електронних сигаретах, або, якщо простіше – у вейпах. Не можна сказати, що введення ліцензування для такого виду діяльності стало чимось грандіозним, проте, на нашу думку, це досить непоганий механізм для детінізації бізнесу, оскільки більшість продавців рідин здійснювали це навіть без реєстрації суб’єкта господарювання.      

            В статті спробуємо розібратись з такими моментами:

           

1.Що таке рідини для електронних сигарет?

2. Яким чином отримати ліцензію та як зрозуміти, яка саме ліцензія потрібна?

3. Як бути з торгівлею через Інтернет-магазин?

4. Чи потрібно сплачувати акцизний податок?

5. Відповідальність.

 

1.Що таке рідини для електронних сигарет?

            Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» для розуміння того, що являє собою ця рідина та електронна сигарета в законодавчому розумінні, робить відсилку на Податковий кодекс України. Там, в п. 14.1.563 та 14.1.564, ми визначаємо, що електронна сигарета - виріб, який може бути використаний для споживання (вдихання) парів, що утворюються внаслідок нагрівання компонентами такого виробу рідин, що містять або не містять нікотин. Електронні сигарети можуть бути одноразовими або багаторазовими, а рідини, що використовуються в електронних сигаретах (далі - рідини), - рідкі суміші хімічних речовин, що містять або не містять нікотин, використовуються для створення пари в електронних сигаретах та містяться, зокрема, в картриджах, заправних контейнерах та інших ємностях

            ВАЖЛИВО!

            Ліцензуванню підлягають як ті рідини, що містять нікотин, так і ті, які його не містять.

2. Яким чином отримати ліцензію та як зрозуміти, яка саме ліцензія потрібна.

            Аналізуючи Закон можна зробити висновок, що ліцензуванню підлягають такі види діяльності з рідинами:

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону імпорт та експорт рідин здійснюється без наявності ліцензії. Проте, все ж, у випадку імпорту рідин, реалізувати їх в Україні без наявності ліцензії на оптову торгівлю неможливо. На це також неодноразово звертала увагу ДПС України у консультаціях.

Стаття 3 Закону регулює порядок видачі ліцензії на виробництво рідин. Для того, щоб отримати ліцензію суб’єкт господарювання подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику такі документи:

Строк розгляду заяви – не більше 30-ти календарних днів. Річна плата за ліцензію на право виробництва рідин становить 780 гривень. Ліцензія видається строком на 5 років, плата вноситься щорічно.

Відповідно до Закону, оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва).

Тобто, мається на увазі не оптова торгівля, яка являє собою продаж більше 2-х одиниць, а торгівля, яка здійснюється між суб’єктами господарювання (юридичними особами або фізичними особами-підприємцями).

Для отримання ліцензії суб’єкт господарювання звертається до уповноваженого органу із заявою про отримання ліцензії, до якої додає документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

У заяві обов’язково зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб’єкт господарювання має намір отримати ліцензію.

Строк розгляду заяви – не більше 10-ти календарних днів. Річна плата за ліцензію на право виробництва рідин становить 780 гривень. Ліцензія видається строком на 5 років, плата вноситься щорічно.

Роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземниих суб’єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.

ВАЖЛИВО!

Ліцензія на роздрібну торгівлю рідинами видається на КОЖНЕ місце торгівлі

Суб’єкт господарювання, для отримання ліцензії, звертається із заявою до уповноваженого органу. У заяві зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.

Роздрібна торгівля рідинами може здійснюватись у нежитлових приміщеннях, без вимог до площі.

3. Як бути з торгівлею через Інтернет-магазин?

            До внесення змін в Закон досить популярною була роздрібна торгівля рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, через мережу Інтернет, Instagram-магазини без наявності ліцензії.

            Проте, очевидно, що тепер для такої торгівлі обов’язково потрібно дві речі:

1. Наявність ліцензії на роздрібну торгівлю рідинами.

2. Наявність місця торгівлі (інакше кажучи – точки видачі, яка буде обладнана РРО або програмним РРО).

4. Чи потрібно сплачувати акцизний податок?

Відповідно до Податкового кодексу України, платниками акцизного податку є:

До переліку підакцизних товарів були включені і рідини, що використовуються в електронних сигаретах. Ставка акцизного податку становить 3000 грн за 1 літр рідини.

5. Відповідальність.

У випадку порушення законодавства у сфері обігу рідин, на суб’єктів господарювання можуть бути покладені такі санкції:

1. У разі виробництва рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності ліцензії – 200 % вартості виробленої продукції, але не менш ніж 20000 гривень.

2. Здійснення оптової і роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності ліцензій – 200 % вартості отриманої партії товару, але не менш ніж 17000 гривень.

3. У випадку порушення вимог статті 15-3 Закону (зокрема продаж неповнолітнім електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їхнього згоряння) – 6800 гривень.

Також можуть застосовуватись санкції, передбачені статтею 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

 

 

+380 (98) 1000-176Contacts