goup

Думка експерта

Переїзд громадян Білорусі на постійне чи тимчасове проживання в Україні

З огляду на геополітичну ситуацію, для багатьох громадян Білорусі може бути актуальним питання зміни країни проживання. Даний матеріал ми підготували, в першу чергу для них, з метою зрозуміло та лаконічно розказати про передбачені законом варіанти імміграції в Україну. Але, враховуючи подібність в регулюванні законодавством міграційних відносин з іншими країнами пострадянського простору, можна вважати, що ця інструкція буде актуальна і для більш широкого кола осіб.

Існують 4 основні варіанти легального перебування на території України:

Отже, тепер про кожен варіант більш детально.

Приватний візит

Між Україною та Білоруссю діє безвізовий режим, це означає, що громадяни Білорусі можуть, з приватною метою, в’їжджати на територію України на період до 180 днів протягом 365. Реєстрація в такому випадку не потрібна. На кордоні для в’їзду обов’язково пред’явити закордонний паспорт та медичний страховий поліс, що покриває обсервацію та лікування від коронавірусу (Covid-19).

Отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні

Посвідка на тимчасове проживання в Україні – найбільш поширений варіант легалізації іноземців, строком від 6 місяців до 3-х років. 

Детальну інформацію, щодо всіх варіантів отримання тимчасової посвідки можна знайти тут, а в рамках даної статті ми розглянемо тільки найбільш поширені:

Хто може отримати Строк дії Важливо знати
Іноземці, які мають дозвіл на працевлаштування в Україні Від 6 місяців до 3-х років
 • Право отримати Дозвіл на працевлаштування іноземця має виключно роботодавець, а саме - юридична особа-резидент України
 • Отримується дозвіл під конкретну посаду у конкретну компанію
 • У випадку відсутності роботодавця можна створити власну компанію з наступним працевлаштуванням у неї
 • Посвідка видається на той же строк, що і дозвіл на працевлаштування
Особа по возз’єднанню сім’ї з громадянином України 1 рік
 • Мається на увазі возз’єднання громадян України з сім’єю, а саме:
  • чоловіком/дружиною
  • неповнолітніми дітьми
  • батьками пенсійного віку 
 • Якщо іноземець уклав шлюб на території України маючи посвідку на тимчасове проживання по будь-якій іншій підставі, він може переоформити посвідку на підставі шлюбу без «перезаїзду»
Особа по возз’єднанню сім’ї з іноземцем 1 рік
 • Мається на увазі возз’єднання іноземця, який має тимчасову посвідку з сім’єю, а саме:
  • чоловіком/дружиною
  • неповнолітніми дітьми
  • батьками пенсійного віку

Для подачі документів на посвідку на тимчасове проживання іноземцю слід мати в запасі щонайменше 15 робочих днів легального строку перебування.

Якщо іноземець, який не зобов'язаний робити довгострокову візу (D), отримав підставу для оформлення тимчасової посвідки під час поточного в'їзду і в нього залишається достатньо строку перебування, щоб подати документи для оформлення такої посвідки (15 р.д.), то йому не доведеться робити «перезаїзд» в Україну. Це передбачено постановою КМУ від 09.10.2020 р № 933, яка внесла відповідні зміни в законодавство, адже раніше шляхом «перезаїзду» після набуття підстави для оформлення тимчасової посвідки формально змінювалася мета поїздки в Україну.

Отримання посвідки на постійне проживання в Україні

Посвідка на постійне проживання (ПМП) – документ, що дає іноземцеві максимальний перелік прав. Наприклад, це не тільки право проживати в Україні, а й право працевлаштування без вимоги отримувати дозвіл на це. 

Ось деякі (найпоширеніші) категорії іноземців, які можуть отримати ПМП в Україну:

Хто може отримати Ліміт на кількість осіб у рік Пояснення
Чоловік чи дружина, діти та батьки громадян України Немає
 • Шлюб з громадянином України є підставою тільки, якщо триває понад 2 роки
Чоловік чи дружина, неповнолітні діти та батьки іммігранта В межах квоти
 • Іммігрантом є особа, яка вже має посвідку на постійне проживання в Україні
Брат, сестра, дід, баба, онук, онука громадян України В межах квоти
 • Брат та сестра тільки повнорідні
Особи, що мають територіальне походження з України  Немає
 • Територіальне походження має претендент на дозвіл на імміграцію, який сам народився чи постійно проживав до 24 серпня 1991 року на території України або ж це стосується когось із його родичів: 
  • хоча б одного з його батьків
  • діда або баби 
  • рідного брата або сестри
  • сина або дочки
  • онука чи онуки
 • Жодна з вищезазначених осіб при цьому не набула громадянство України
Інвестори в економіку України В межах квоти
 • Інвестиція має бути на суму не менше 100 тисяч доларів США
 • На даний момент така інвестиції можлива тільки у вигляді внеску грошових коштів у статутний капітал юридичної особи-резидента України

З повним переліком категорій іноземців, яким дозволено отримання постійної посвідки на проживання, можна ознайомитись тут.

Отримання посвідки на постійне проживання складається з 2-х етапів:

Подати документи на імміграцію, на відміну від посвідки на тимчасове проживання, можливо хоч в останній день легального строку перебування в Україні. При цьому не потрібно дотримуватися особливого порядку в’їзду в Україну – слід лише контролювати загальну законність перебування. 

Під час розгляду заяви про імміграцію (максимальний строк до 1 року), іноземець може як покинути територію України, так і залишатися на ній. В другому випадку обов’язково підтримувати легальність свого знаходження в Україні продовженням строку перебування (від 3 до 6 міс. за один раз).

Для оформлення посвідки на постійне проживання потрібно мати в запасі щонайменше 15 робочих днів легального строку перебування в Україні. 

Оскільки, громадяни Білорусії  можуть перебувати в Україні виключно в рамках безвізового режиму та не можуть збільшити строк перебування шляхом оформлення візи – вони можуть використовувати лише 90 днів перебування протягом останніх 180. Саме тому слід уважно підраховувати кількість днів законного перебування та розраховувати час, що потрібен для оформлення в Україні необхідних документів.

Детальніше дізнатися про оформлення посвідки на постійне проживання можна на сторінці з відповідною послугою.

Для в’їзду в Україну (на період карантину) обов’язково потрібно мати медичний страховий поліс, що покриває обсервацію та лікування від коронавірусу (Covid-19).

Отримання посвідчення біженця чи посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту

Біженець – це іноземець, який має вагомі, обґрунтові побоювання стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань, або особа без громадянства (підданства) яка перебуваючи за межами країни свого попереднього постійного проживання, не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок зазначених побоювань. Будь-які факти та побоювання мають бути доведені за допомогою доказів (письмових, відеозаписів, аудіозаписів, фотографій).

Особа, яка потребує додаткового захисту – особа, яка не є біженцем, але потребує захисту, оскільки така особа змушена була прибути в Україну або залишитися в Україні внаслідок загрози її життю, безпеці чи свободі в країні походження через побоювання застосування щодо неї смертної кари або виконання вироку про смертну кару чи тортур, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання або загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини і не може чи не бажає повернутися до такої країни внаслідок зазначених побоювань.

Особа, яка в’їхала до України на легальних підставах, має намір бути визнаною біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, повинна протягом 5 робочих днів (від дати в’їзду) звернутися до Управління біженства ДМС України за місцем свого перебування. А особи, які в’їхали до України іншими нелегальними шляхами, зобов’язані негайно звернутись до Управління у справах біженців  ЦМУ ДМС у місті Києві та Київській області. 

Заява про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, подається особисто іноземцем чи її законним представником (батьками, чоловіком або дружиною, дітьми). Неповнолітні діти можуть бути визнані біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту разом із одним із батьків, про що зазначається у поданій заяві. 
При оформленні заяви про визнання біженцем чи особою, що потребує додаткового захисту, може залучати, за потреби і за власний рахунок, адвоката та/чи професійного перекладача.

Заява про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, розглядається Управлінням у справах біженців у строк від 2 до 5 місяців.

При проведені розгляду заяви, працівники ДМС проводять співбесіди із іноземцями та особами без громадянства, Також, до цього процесу залучаються уповноважені працівники Служби Безпеки України.

Кому взагалі не надається статус біженця або особи, що потребує додаткового захисту:

Посвідчення біженця чи посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, видається строком на 5 років з правом продовження (у випадку збереження обставин).

При оформленні посвідчення біженця чи посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, у заявника вилучають всі документи, які вона мала раніше, а взамін видають посвідчення біженця чи посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту. Особи, які досягли 16-річного віку, мають право отримати проїзний документ для виїзду за кордон.

Статус біженця та додатковий захист втрачаються у разі, якщо особа:

 1. добровільно знову скористалася захистом країни громадянської належності (підданства);
 2. отримала притулок чи дозвіл на постійне проживання в іншій країні; 
 3. добровільно повернулася до країни, яку вона залишила чи за межами якої перебувала внаслідок обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань;
 4. якщо загрозливі обставини більше не існують;
 5. набуття громадянства України (по спливу 3 років проживання в Україні на підставі статусу біженця) або добровільно набула громадянства, яке мала раніше, або набула громадянства іншої держави і користується її захистом;
 6. не може відмовлятися від користування захистом країни своєї громадянської належності, оскільки обставин, на підставі яких особу було визнано біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, більше не існує.

Які права отримує біженець, або особа, яка потребує додаткового захисту:

Якщо у вас є потреба в легалізації на території України, наша компанія готова надати фахові консультації та допомогти у вирішенні будь яких проблем. Звертайтеся до нас по телефону +380 (98) 1000 176 або на електронну пошту sd@justicon.ua. 

 

Віталій Нестерук,
юрист компанії "Юстікон"

+380 (98) 1000-176Contacts