goup

Публікації

Як волонтеру-іноземцю отримати посвідку на тимчасове проживання в Україні?

З початком повномасштабного вторгнення, все більше іноземців приїжджають до України з метою надання волонтерської допомоги для цивільних українців та ЗСУ.

Проте законно перебувати в Україні вони мають право сумарно лише протягом 90 діб за 180 днів. Щоб залишитись в Україні на довший період, потрібно отримати посвідку на тимчасове проживання. Однією з підстав для її отримання є саме провадження волонтерської діяльності в Україні.

У цій статті розповімо:

Чи кожна організація може залучати волонтерів-іноземців до своєї діяльності?

Ні, не кожна. Для того, щоб залучати волонтерів, організація має бути неприбутковою та бути внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Якщо ж організація має на меті співпрацювати з іноземними волонтерами та оформлювати їм документи на проживання в Україні, то інформація про таку організацію має бути розміщена на офіційному веб-сайті Національної соціальної сервісної служби України. На сайті розміщено перелік установ та організацій, які подали щодо себе інформацію про залучення іноземців-волонтерів.

Для оприлюднення інформації на веб-сайті, організації необхідно подати відповідний лист до НСССУ та прикласти до нього необхідний пакет документів.

Тож, перед тим як запрошувати іноземців, організація має потурбуватися про включення її до переліку НСССУ.

Іноземцям же радимо, перед початком співпраці, перевіряти наявність на сайті НСССУ інформації про організацію, яка запрошує вас волонтерити.

Чи обов’язково підписувати договір між іноземцем та волонтерською організацією?

Ні, не обов’язково, однак, бажано. Договір надасть змогу чітко регламентувати відносини між волонтером та організацію, об’єм прав та обов’язків, переліку роботі, до яких буде залучено волонтера та умов, за яких співпраця може бути розірвана.

Яка послідовність оформлення документів волонтеру-іноземцю?

1. Отримання візи

В першу чергу, волонтерській організації, що планує залучити іноземця, слід підготувати запрошення в Україну. Запрошення оформлюється на бланку організації, має містити персональні дані іноземця та мету його поїздки. Крім самого запрошення, іноземцю варто вислати також копії документів про реєстрацію організації та інформацію з веб-сайту НСССУ, засвідчені підписом та печаткою керівника.

Іноземцю ж буде необхідно звернутись у дипломатичне представництво України для отримання візи типу D-10. Документи можна подавати у Посольства, Консульства України, а також візові центри, які співпрацюють з Україною. Приміром,  VFS Global.

Попередньо потрібно заповнити візову анкету та підготувати наступні документи:

Зверніть увагу! Для оформлення візи необхідно, щоб паспорт, в який вклеюватиметься візова етикетка, діяв не менш як три місяці після задекларованої дати виїзду з території України (мінімум 6 місяців) та містив не менше двох вільних сторінок.

Чи всім іноземцям необхідно отримувати візу?

Віза для в’їзду в Україну та подачі документів на посвідку не потрібна громадянам Азербайджану, Білорусії, Вірменії, Грузії, Молдови, Узбекистану. Для громадян цих країн необхідно лише дотриматись норми про звернення за оформленням посвідки не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення строку їх легального перебування в Україні.

Громадяни всіх інших держав, щоб мати можливість подати документи на оформлення посвідки на тимчасове проживання, обов’язково мають отримати візу D.

2. В’їзд в Україну

Після отримання візи, іноземцю потрібно переконатись, що перетин кордону України, відбудеться не раніше, ніж дата початку дії візи. Приміром, якщо віза починає діяти 15.03.2023 року, а фактично кордон пройдено 14.03.2023 року, то такий в’їзд буде розцінено як перетин кордону у безвізовому режимі, а не за візою типу D-10. Таким чином, іноземець не зможе подати документи на посвідку, адже не виконає одну з обов’язкових умов для її оформлення.

Громадянам безвізових держав, достатньо просто в’їхати в Україну з відповідним пакетом документів.

При проходженні паспортного контролю варто звертати увагу, щоб у паспорт поставили відмітку про перетин кордону у напрямку в’їзд з коректною датою, яку чітко видно на штампі.

Крім паспорта, для перетину знадобиться примірник запрошення або його копія та поліс медичного страхування.

3. Отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні

Коли іноземець вже перебуває в Україні, потрібно зайнятись оформленням посвідки на тимчасове проживання. Документи для її отримання можна подавати як у підрозділи Міграційної служби, так і в Паспортні сервіси та ЦНАПи (за умови, що їм передано відповідні повноваження).

Радимо не зволікати з подачею документів, адже звернутись до ДМС можна не пізніше ніж за 15 робочих днів (19-23 календарних дні) до закінчення строку дії візи чи строку легального перебування (для громадян Азербайджану, Білорусії, Вірменії, Грузії, Молдови, Узбекистану).

Для оформлення посвідки необхідно зібрати такий пакет документів:

Розгляд документів Міграційною службою триватиме 15 робочих днів (3 тижні), перебіг можна відстежувати на сайті ДМС України.

Під час розгляду документів за адресою, яку іноземець вказав як адресу свого проживання, може прийти перевірка. Також іноземця можуть викликати на співбесіду в Міграційну службу.

У випадку, коли документи оформлені коректно і всі перевірки іноземець пройшов успішно, Міграційна служба видає посвідку на тимчасове проживання.

Посвідка буде діяти 1 рік з дня її видачі. Продовжувати посвідку дозволено необмежену кількість разів, за умови, що підстава її видачі зберігається. Тобто, продовжувати документи можна доти, доки іноземець здійснює волонтерську діяльність в Україні.

Процедура продовження нічим не відрізняється від процедури отримання. Потрібно зібрати такий само пакет документів + долучити до нього посвідку на тимчасове проживання та довідку/витяг про реєстрацію місця проживання. Документи на продовження (в законодавстві процедура називається «обмін») необхідно подати не пізніше ніж за 15 робочих днів (19-23 календарних дні) до закінчення строку дії посвідки.

4. Реєстрація місця проживання в Україні

Протягом 30 днів з дня отримання посвідки, необхідно зареєструвати/задекларувати своє місце проживання в Україні.

Документи на реєстрацію місця проживання подаються до ЦНАПу за місцем знаходження житла. Також місце проживання можна задекларувати через Портал Дія.

Зазвичай реєстрацією опікується також волонтерська організація. Цей момент необхідно проговорювати заздалегідь. Якщо ж організація не забезпечує адресою для реєстрації місця проживання, іноземцю необхідно самостійно зайнятись пошуком такої адреси. Приміром, можна звернутись до орендодавця з проханням про реєстрацію, або ж знайти опції в інтернеті. 

Чи можуть відмовити у видачі посвідки?

Так, така ситуація цілком можлива.

Найчастіше у видачі посвідки відмовляють у наступних випадках:

У випадку, якщо причиною відмови послугувати несплачені борги чи помилки в документах – причини потрібно усунути, а документи подати заново. Якщо ж, на вашу думку, негативне рішення було оформлено помилково або незаконно, таку відмову слід оскаржити до ДМС України.

Чи можна волонтеру-іноземцю працювати в Україні?

Так, іноземні волонтери мають право працювати на території України. Проте, обов’язковою умовою їх працевлаштування, є отримання роботодавцем дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Центрі зайнятості. За отримання такого дозволу роботодавець має сплатити державний платіж, що складає порядку 8000 - 27000 грн, залежно від строку дії самого дозволу.

Також, будь-який іноземець може відкрити в Україні ФОП та надавати свої послуги на підставі цивільно-правових угод. Іноземний підприємець, як і будь-який український громадянин, вправі зареєструватися на спрощеній системі оподаткування, за умови, що види економічної діяльності ФОП будуть відповідати обраній групі єдиного податку. Найчастіше, іноземці зупиняють свій вибір на 3 групі ЄП.

Якщо ви зацікавлені у наданні волонтерської допомоги в Україні, наша компанія радо допоможе вам влаштуватись в офіційну волонтерську організацію, підготує та подасть всі необхідні документи для отримання візи, посвідки та реєстрації в Україні – звертайтесь!

+380 (98) 1000-176Contacts