goup

Публікації

Атестація робочих місць за умовами праці: що це та для чого потрібно?

Атестація робочих місць

Права будь-якого працівника захищаються на рівні закону. Однак є категорія прав, для користування якими потрібно певне підтвердження. До них належать право на отримання пільг та компенсацій за роботу у шкідливих для життя і здоров’я умовах. Для того, щоб працівники могли отримати вищевказані виплати на підприємстві повинна проводитись атестація робочих місць за умовами праці.

Що ж таке атестація? Згідно з положеннями закону, атестація – це комплексна оцінка всіх факторів трудового процесу, умов виробничого середовища, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на працездатність та здоров’я працівників. Така атестація повинна проводитись на усіх підприємствах, незалежно від форм власності, де виробничі процеси, обладнання, матеріали можуть навіть потенційно нести небезпеку для здоров’я робітників підприємства.

За проведення атестації відповідає атестаційна комісія, її склад та повноваження затверджуються наказом керівництва підприємства. Атестація повинна проводитись у встановлені колективним договором строки, однак не рідше, аніж раз на 5 років. Окрім того, існують винятки, коли необхідно проводити позачергову атестацію, наприклад, докорінна зміна умов і характеру праці на підприємстві.

 

Також слід пам’ятати, що недотримання термінів проведення атестації, так само, як і не проведення її взагалі тягнуть за собою низку негативних наслідків. В першу чергу, це порушення прав працівників на пільги та компенсації, оскільки вони, працюючи у шкідливих умовах, не матимуть змоги отримати заслужені виплати та гарантії. По-друге, оскільки відповідно до положень статті 13 Закону України «Про охорону праці» керівник підприємства зобов’язаний, в тому числі, організовувати атестацію робочих місць та за її підсумками вживати заходів щодо зменшення шкідливого факторів впливу на здоров’я співробітників. У разі невиконання вказаних обов’язків керівника може бути притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення положень статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що, проте, все одно не звільняє від обов’язку проведення атестації на підприємстві.

Щодо самого порядку, то за результатами атестації комісія має скласти наступні переліки документів:

Такі переліки є документами суворої звітності, а тому, згідно з положеннями Порядку проведення атестації, повинні зберігатись на підприємстві протягом 50 років. Саме результати атестації дають змогу працівникам ефективно захищати свої права щодо пільг та компенсацій у випадку їх порушення з боку підприємства. Якщо у вас залишилась запитання, звертайтесь за телефоном: 098- 1000-176

Також Вас може зацікавити:

Дозвіл Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки;

Ліцензія на зберігання та торгівлю пальним: опт-роздріб;

Декларація з охорони праці;

Ідентифікація об’єкта підвищеної небезпеки;

+380 (98) 1000-176Contacts