goup

Публікації

Особливості роботи іноземних громадян в іноземних представництвах

Іноземні громадяни ввв іноземних представництвах

Багато іноземних компаній розглядають Україну, країну з економікою, що розвивається, як значний потенціал для свого процвітання, знаходять в нашій країні цікавих і надійних партнерів, а також організують ринок збуту товарів свого національного виробництва.

Однак повністю довіряти нашим співгромадянам побоюються. Відкриваючи представництва на території України, іноземні компанії в переважній більшості випадків направляють свій персонал. Це особливо стосується керівних посад, а також менеджерів вищої і середньої ланки.

Важливо відзначити, що робота іноземних громадян в іноземних представництвах на території України має свої особливості, які пропоную розглянути нижче.

По-перше, на відміну від роботи іноземців в українських компаніях, представництва не зобов'язані оформляти дозвіл на працевлаштування своїх іноземних співробітників.

Необхідно лише для кожного іноземного працівника отримати службову картку. При реєстрації Представництва в своїй заяві на ім'я Міністерства економічного розвитку і торгівлі іноземна компанія вказує кількість іноземних співробітників, необхідне для виконання поставлених завдань. Також цю кількість співробітників відображено в свідоцтві про реєстрацію Представництва, виданому Міністерством економічного розвитку і торгівлі. Законодавство не передбачає будь-яких обмежень в кількості іноземних співробітників, однак Міністерство на свій розсуд встановило «негласну» квоту, а саме 3 людини. При обґрунтуванні необхідності залучення більшої кількості іноземних громадян для виконання завдань та представлення інтересів іноземної компанії дану квоту можна збільшити.

Порядок надання службових карток затверджений Наказом Міністерства економіки України № 179 від 15.06.2007.

Згідно з Наказом для оформлення службової картки до Міністерства економічного розвитку і торгівлі необхідно надати наступні документи:

Службові картки видаються протягом 15 робочих днів особисто іноземному співробітникові на термін до 3-х років і підлягають поверненню після закінчення повноважень її власника.

Після оформлення службової картки іноземні громадяни можуть приступати до роботи в Представництві, на кожного заповнюється трудова книжка.

Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 № 58 затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників, Пункт 2.20 Інструкції передбачає створення спеціальних органів і підприємств, які уповноважені на проставлення відміток в трудових книжках про прийняття на роботу і про звільнення з роботи, на зберігання трудових книжок іноземних співробітників представництв. А саме в м. Києві - це Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв (іменована ГДІП), в областях - управління зовнішніх відносин та зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрацій або підприємства, визначені обласними державними адміністраціями.

Нинішня ситуація показує, що ГДІП стала монополістом у зазначеній сфері діяльності, оскільки ніхто інший не може надавати іноземним представництвам такого роду послуги.

Слід зазначити, що наявність службової картки і оформлена трудова книжка дає право тільки працювати в Представництві іноземної компанії в Україні, але як би це не парадоксально звучало, не надає право тривалий час перебувати на території України.

Для того щоб законно проживати в нашій країні, безперешкодно виїжджати і знову в'їжджати необхідно оформити візу, а далі посвідку на проживання в Україні.

Зверніть увагу, громадянам країн, з якими Україна встановила візовий режим в'їзду, включаючи країни безвізового короткострокового перебування (наприклад, країни ЄС, США, Республіки Корея, Японія і т.д.), після оформлення службової картки необхідно отримати запрошення для відкриття довгострокової візи. Громадянам більшості країн СНД візу, а відповідно і запрошення оформляти не потрібно.

Для оформлення запрошення на ім'я іноземного співробітника Представництву слід звернутися до Міністерства економічного розвитку і торгівлі із заявою та копією паспорта іноземця, і через 30 днів запрошення буде готове.

На підставі запрошення Міністерства економічного розвитку і торгівлі, а також службової картки іноземний співробітник в Консульстві України в країні громадянства оформлює довгострокову візу (віза типу Д).

Слід трохи уточнити про візу типу Д. Згідно з новими Правилами оформлення віз для в'їзду в Україну (Постанова Кабміну від 01.03.2017 року) цей тип візи видається всього лише терміном на 90 днів. Слово «довгострокова віза» дуже часто вводить іноземців в оману, проте логіка цієї ситуації наступна: по довгостроковій візі у іноземця є 90 днів на оформлення документа на тривале перебування, а саме на оформлення посвідки на тимчасове проживання.

Робота є підставою клопотання про отримання тільки посвідки на тимчасове проживання в Україні. Даний документ оформлюється Державною міграційною службою України на один рік з правом продовження терміну його дії. Порядок звернення, оформлення, перелік необхідних для надання документів передбачений Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 № 251 «Про затвердження Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання», а також Наказом Міністерства внутрішніх справ від 15 липня 2013 року № 681 «Про затвердження Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання».

Для оформлення посвідки на тимчасове проживання іноземний співробітник повинен особисто або за допомогою кваліфікованих юристів звернутися до територіального органу Державної міграційної служби за місцем свого проживання і надати наступні документи:

Посвідка на тимчасове проживання видається протягом 15 днів особисто іноземному співробітникові під підпис і діє 1 рік. При необхідності документ може бути продовжений на такий же термін. Зазначу, що для продовження посвідки на тимчасове проживання необхідно звернутися до органу видачі не пізніше ніж за 15 днів до терміну закінчення його дії; при цьому не потрібно оформляти нову довгострокову візу.

Протягом 30 днів з моменту отримання посвідки на тимчасове проживання слід звернутися до державної адміністрації (центру надання адміністративних послуг) за адресою проживання для проставлення відмітки про реєстрацію місця проживання.

Отримавши дозвіл на тимчасове проживання іноземний співробітник може не турбуватися про законність свого перебування на території України і сміливо приступати до виконання завдань, поставлених іноземною компанією.

Крім того, іноземний працівник, який оформив посвідку на тимчасове проживання в Україні, може стати на облік в консульстві своєї країни в Україні. А також при необхідності виїзду в іншу країну з робочою (відрядження) або особистою (подорож, відпустка) метою він має право звернутися для оформлення візи в консульство цієї країни, яке знаходиться на території України.

+380 (98) 1000-176Contacts