goup

Новини права

Російські документи мають містити апостиль для використання в Україні

UPD: 04.02.2023 року Кабміном було ухвалено рішення, що під час воєнного стану та протягом шести місяців після його закінчення, документи на території України приймаються на без спеціального посвідчення (консульської легалізації, проставлення апостиля тощо) у разі, коли станом на 24 лютого 2022 р. такі документи приймалися на території України без спеціального посвідчення.

Тобто документи видані на території російської федерації до 24.02.2022 року, наразі приймаються в Україні без апостиля. Документи видані після 24.02.2022 року для використання в Україні мають містити апостиль.

01.12.2022 року український парламент підтримав законопроєт Президента України Володимира Зеленського про денонсацію Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах 1993 року та Протоколу до неї та проголосував за ухвалення відповідного Закону.
27.12.2022 року Виконавчий комітет СНД, як депозитарія, було повідомлено про зупинення дії та вихід з Конвенції

Тож, що вирішила Верховна Рада?

З 27.12.2022 року дію Конвенції  зупинено у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь.

3 19.05.2024 року Конвенція буде вважатись припиненою для України у відносинах зі всіма іншими сторонами.

Хто був сторонами Конвенції крім росії та Білорусі?

Тож, до 19.05.2024 року Конвенція продовжує діяти між Україною та цими державами.

Чому тепер потрібен апостиль?

З дати зупинення дії Конвенції у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь зупиняється дія статті 13 Конвенції, відповідно до якої, документи, що на території однієї з Договірних Сторін виготовлені або засвідчені установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції та за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на територіях інших Договірних Сторін без будь-якого спеціального посвідчення.

У зв’язку з тим, що державні органи республіки білорусь почали вимагати апостиль на документах, що видані на території України, ще у 2019 році, Україною, згідно з принципом взаємності, було прийнято дзеркальне рішення щодо білоруських документів. Тому білоруси, які проживають на території України, подають документи виключно з апостилем вже декілька років.  

Проте, відтепер і російські документи вимагають попереднього апостилювання для використання їх на території України.

Нагадуємо, що отримати апостиль на документ можливо лише в державі, яка його видала. Тобто, поставити апостиль на російські документи можливо лише на території рф.

Яка ситуація з іншими країнами-учасницями?

Доки діє Конвенція, документи видані на території країн-учасниць з переліку вище не потребують додаткового посвідчення.

З 19.05.2024 року для використання документів, що видані в цих державах так само необхідно буде отримати апостиль.

Винятком з цього правила є документи видані у Молдові, Узбекистані та Грузії, адже між нашими державами ще раніше були підписані окремі двосторонні договори, що містили норми про скасування спеціального посвідчення документів. Тобто і після 19.05.2024 року документи видані в цих країнах будуть чинними в Україні без апостиля.

Щодо Азербайджану, Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану – потрібно буде проставляти на документах апостиль. Звісно ж, є вірогідність, що до 2024 року між Україною та цими державами будуть укладені двосторонні договори про правову допомогу, які будуть містити подібні до Конвенції норми. Проте ми б радили зайнятись проставленням апостиля на документах заздалегідь.

Чи потрібно апостилювати українські документи для використання на території країн-учасниць СНД?

Так, потрібно. Оскільки Україна більше не буде стороною Конвенції, то і її норми не будуть розповсюджуватись на відносини з Україною.
Тобто працює абсолютно дзеркальний підхід: вже потрібен апостиль для використання українських документів в росії чи Білорусі та з 19.05.2024 року буде потрібен для використання в Азербайджані, Вірменії, Казахстані, Киргизстані та Таджикистані.

Детально про апостиль тут.

 

+380 (98) 1000-176Contacts