goup

Новини права

Російські документи мають містити апостиль для використання в Україні

01.12.2022 року український парламент підтримав законопроєт Президента України Володимира Зеленського про денонсацію Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах 1993 року та Протоколу до неї та проголосував за ухвалення відповідного Закону.

27.12.2022 року Виконавчий комітет СНД, як депозитарія, було повідомлено про зупинення дії та вихід з Конвенції

Тож, що вирішила Верховна Рада?

З 27.12.2022 року дію Конвенції  зупинено у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь.

3 19.05.2024 року Конвенція буде вважатись припиненою для України у відносинах зі всіма іншими сторонами.

Хто був сторонами Конвенції крім росії та Білорусі?

Тож, до 19.05.2024 року Конвенція продовжує діяти між Україною та цими державами.

Чому тепер потрібен апостиль?

З дати зупинення дії Конвенції у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь зупиняється дія статті 13 Конвенції, відповідно до якої, документи, що на території однієї з Договірних Сторін виготовлені або засвідчені установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції та за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на територіях інших Договірних Сторін без будь-якого спеціального посвідчення.

У зв’язку з тим, що державні органи республіки білорусь почали вимагати апостиль на документах, що видані на території України, ще у 2019 році, Україною, згідно з принципом взаємності, було прийнято дзеркальне рішення щодо білоруських документів. Тому білоруси, які проживають на території України, подають документи виключно з апостилем вже декілька років.  

Проте, відтепер і російські документи вимагають попереднього апостилювання для використання їх на території України.

Нагадуємо, що отримати апостиль на документ можливо лише в державі, яка його видала. Тобто, поставити апостиль на російські документи можливо лише на території рф.

Яка ситуація з іншими країнами-учасницями?

Доки діє Конвенція, документи видані на території країн-учасниць з переліку вище не потребують додаткового посвідчення.

З 19.05.2024 року для використання документів, що видані в цих державах так само необхідно буде отримати апостиль.

Винятком з цього правила є документи видані у Молдові, Узбекистані та Грузії, адже між нашими державами ще раніше були підписані окремі двосторонні договори, що містили норми про скасування спеціального посвідчення документів. Тобто і після 19.05.2024 року документи видані в цих країнах будуть чинними в Україні без апостиля.

Щодо Азербайджану, Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану – потрібно буде проставляти на документах апостиль. Звісно ж, є вірогідність, що до 2024 року між Україною та цими державами будуть укладені двосторонні договори про правову допомогу, які будуть містити подібні до Конвенції норми. Проте ми б радили зайнятись проставленням апостиля на документах заздалегідь.

Чи потрібно апостилювати українські документи для використання на території країн-учасниць СНД?

Так, потрібно. Оскільки Україна більше не буде стороною Конвенції, то і її норми не будуть розповсюджуватись на відносини з Україною.
Тобто працює абсолютно дзеркальний підхід: вже потрібен апостиль для використання українських документів в росії чи Білорусі та з 19.05.2024 року буде потрібен для використання в Азербайджані, Вірменії, Казахстані, Киргизстані та Таджикистані.

Детально про апостиль тут.

 

+380 (98) 1000-176Contacts