01.12.2022 року український парламент підтримав законопроєт Президента України Володимира Зеленського про денонсацію Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах 1993 року та Протоколу до неї та проголосував за ухвалення відповідного Закону.
27.12.2022 року Виконавчий комітет СНД, як депозитарія, було повідомлено про зупинення дії та вихід з Конвенції
Тож, що вирішила Верховна Рада?
З 27.12.2022 року дію Конвенції зупинено у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь.
3 19.05.2024 року Конвенція буде вважатись припиненою для України у відносинах зі всіма іншими сторонами.
Хто був сторонами Конвенції крім росії та Білорусі?
- Азербайджан
- Вірменія
- Грузія
- Казахстан
- Киргизстан
- Молдова
- Таджикистан
- Туркменістан
- Узбекистан
Тож, до 19.05.2024 року Конвенція продовжує діяти між Україною та цими державами.
Чому тепер потрібен апостиль?
З дати зупинення дії Конвенції у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь зупиняється дія статті 13 Конвенції, відповідно до якої, документи, що на території однієї з Договірних Сторін виготовлені або засвідчені установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції та за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на територіях інших Договірних Сторін без будь-якого спеціального посвідчення.
У зв’язку з тим, що державні органи республіки білорусь почали вимагати апостиль на документах, що видані на території України, ще у 2019 році, Україною, згідно з принципом взаємності, було прийнято дзеркальне рішення щодо білоруських документів. Тому білоруси, які проживають на території України, подають документи виключно з апостилем вже декілька років.
Проте, відтепер і російські документи вимагають попереднього апостилювання для використання їх на території України.
Нагадуємо, що отримати апостиль на документ можливо лише в державі, яка його видала. Тобто, поставити апостиль на російські документи можливо лише на території рф.
Яка ситуація з іншими країнами-учасницями?
Доки діє Конвенція, документи видані на території країн-учасниць з переліку вище не потребують додаткового посвідчення.
З 19.05.2024 року для використання документів, що видані в цих державах так само необхідно буде отримати апостиль.
Винятком з цього правила є документи видані у Молдові, Узбекистані та Грузії, адже між нашими державами ще раніше були підписані окремі двосторонні договори, що містили норми про скасування спеціального посвідчення документів. Тобто і після 19.05.2024 року документи видані в цих країнах будуть чинними в Україні без апостиля.
Щодо Азербайджану, Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану – потрібно буде проставляти на документах апостиль. Звісно ж, є вірогідність, що до 2024 року між Україною та цими державами будуть укладені двосторонні договори про правову допомогу, які будуть містити подібні до Конвенції норми. Проте ми б радили зайнятись проставленням апостиля на документах заздалегідь.
Чи потрібно апостилювати українські документи для використання на території країн-учасниць СНД?
Так, потрібно. Оскільки Україна більше не буде стороною Конвенції, то і її норми не будуть розповсюджуватись на відносини з Україною.
Тобто працює абсолютно дзеркальний підхід: вже потрібен апостиль для використання українських документів в росії чи Білорусі та з 19.05.2024 року буде потрібен для використання в Азербайджані, Вірменії, Казахстані, Киргизстані та Таджикистані.
Ваш коментар буде доступний на сайті після перевірки адміністрацією.