goup

Новини права

Громадянам Польщі спростили умови перебування на території України

Відповідний Закон прийнято українським Парламентом за ініціативи Президента України Володимира Зеленського у відповідь на Закон Республіки Польща "Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території тієї держави".

Нові правила перебування для поляків в Україні почнуть діяти з 16.09.2022 року.

Закон передбачає, що громадяни Республіки Польща, їхні подружжя та діти, незалежно від громадянства, зможуть законно перебувати на території України протягом 18 місяців, а також, продовжувати строк перебування у разі наявності відповідних підтверджуючих документів (навчання у ВНЗ, робота тощо). Важливо, що Закон встановлює, що в'їхати до України для застосування цих правил необхідно саме з території Польщі.

Громадяни Польщі зможуть, зокрема, працевлаштовуватись без дозволу на застосування праці іноземців, провадити господарську діяльність, отримувати безоплатну медичну допомогу та здобувати освіту на тих само умовах, що і громадяни України.

Спрощено і правила оформлення посвідки на тимчасове проживання по роботі. Від 16.09.2022 року громадянам Польщі для подачі документів на посвідку не потрібно отримувати довгострокову візу та оформлювати поліс медичного страхування.

Підставою для подачі буде не дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, а трудовий договір (контракт) підписаний між громадянином Польщі та роботодавцем. Посвідка буде видаватись на строк дії трудового контракту, але не більше як на 3 роки.

Наголошуємо, що ці правила стосуються лише посвідки на тимчасове проживання, яка оформлюється на підставі працевлаштування. Для всіх інших типів посвідок правила залишаються незмінними.

Громадяни Республіки Польща, які мають кваліфікацію лікаря, сестри медичної (брата медичного), акушерки (акушера) на території держав - членів Європейського Союзу, зможуть провадити професійну діяльність у закладах охорони здоров’я України протягом 18 місяців.

Хоч сам Закон і має за мету лібералізацію правил перебування для поляків та їх сімей в Україні, проте містить низку прогалин, які ускладнять його застосування на практиці, що, зокрема, підкреслюється і у висновках профільних комітетів та юридичного управління Верховної Ради. 

Незрозумілим залишається порядок підтвердження права на в’їзд та перебування протягом 18 місяців в Україні членів родини громадян Польщі, які мають інше громадянство, а також сам підхід для обчислення 18 місяців перебування, адже за загальним правилом строки перебування обчислюються у певний період. Приміром, коли спростили порядок перебування для громадян Білорусі, то було визначено, що перебувати вони можуть 180 днів протягом 365 днів, а не просто 180 днів. Також подив викликає вимога в’їжджати на територію України саме з території Польщі для застосування умов перебування описаних у Законі. 

Сподіваємось, що більшість прогалин буде врегульовано Кабінетом Міністрів України у підзаконних актах.

Про подальші зміни та практику застосування нових правил будемо повідомляти на нашому сайті у розділі «Блог».

+380 (98) 1000-176Contacts