goup

Як відмовитись від громадянства України?

Останнім часом все частіше отримуємо звернення на кшталт:

– Як вийти з громадянства України?

– Де написати заяву про відмову від громадянства?

– У мене є громадянство іншої країни, куди повідомити, щоб втратити громадянство України?

Побутує думка, що громадянства можна позбавитись просто виявивши таке бажання, проте це не так. Для того, щоб вийти з громадянства, необхідно мати для цього чітко визначені підстави, пройти низку процедур та отримати підписаний Президентом України Указ про припинення громадянства.

 

У цій статті відповімо на наступні питання:

Перший і основний міф, який потрібно розвінчати в контексті розмови про громадянство: «в Україні заборонено подвійне громадянство».

Прямої заборони не подвійне, потрійне, тобто множинне громадянство в українському законодавстві немає.

Чому виник цей міф?

Справа в тому, що стаття 4 Конституції України містить наступну норму: «в Україні існує єдине громадянство». Саме це формулювання часто вводить в оману щодо неприпустимості українцю мати другий паспорт. Проте, якщо заглибитись і зазирнути у визначення поняття «єдине громадянство», то в Законі України «Про громадянство України» прочитаємо, що:
 

«Законодавство України про громадянство ґрунтується на таких принципах:
1.єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України…».

Тобто, єдине громадянство означає лише те, що в Україні не може бути громадянства, приміром, Київської області чи громадянства міста Чернівці, але аж ніяк не заборону мати громадянство інших держав.

Більше того, та ж норма має продовження: «Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України». Тобто законодавець усвідомлює і передбачає, що громадянин України може мати інші громадянства, проте у відносинах з Україною така особа залишиться виключно громадянином України.

Тоді чому ж за подвійне громадянство штрафують?

Ще один міф, який часто можна не лише прочитати в інтернеті, а й почути від посадовців у різних державних органах, особливо в Прикордонній службі.

Насправді, штрафу за множинне громадянство в Україні не існує. Цей міф виник оскільки у 2012 році було зареєстровано законопроект, який серед іншого містив норму про запровадження такого штрафу у Кодексі України про адміністративні правопорушення. Законопроект визначав, що Кодекс має бути доповнений статтею 1971 такого змісту:
 

«Порушення обов’язку громадянина України щодо повідомлення про набуття іноземного громадянства (підданства).
Неподання або несвоєчасне подання повнолітнім громадянином України, який добровільно набув іноземне громадянство (підданство), заяви про це та копії документа, що підтверджує набуття ним іноземного громадянства (підданства),
— тягне за собою накладення штрафу від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі діяння, вчинені службовими особами органів державної влади та органів місцевого самоврядування,
— тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тобто штраф мав би складати від 170 грн до 510 грн, а для службових осіб від 850 грн до 1700 грн.

Проте, якщо відкрити Кодекс адміністративних правопорушень, статті з таким номером знайти не вдасться. Згаданий законопроект був проголосований Верховною Радою України, але не був підписаний тогочасним Президентом України, оскільки окремі його положення суперечили Конституції України та не узгоджувались з іншими Законами України. А отже вищеописані зміни так і не набули юридичної сили.

Про множинні громадянства та штрафи з’ясували, то як же тоді відмовитись від громадянства України?

Закон України «Про громадянство України» передбачає наступні підстави для припинення громадянства:

1) внаслідок виходу з громадянства України;
2) внаслідок втрати громадянства України;
3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Найчастіше непорозуміння виникають саме з процедурою втрати громадянства. Що нам каже Закон?

Підставами для втрати громадянства України є:

1) добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття.

Добровільним набуттям громадянства іншої держави вважаються всі випадки, коли громадянин України для набуття громадянства іншої держави повинен був звертатися із заявою чи клопотанням про таке набуття відповідно до порядку, встановленого національним законодавством держави, громадянство якої набуто.

Не вважаються добровільним набуттям іншого громадянства такі випадки:
а) одночасне набуття дитиною за народженням громадянства України та громадянства іншої держави чи держав;
б) набуття дитиною, яка є громадянином України, громадянства своїх усиновлювачів унаслідок усиновлення її іноземцями;
в) автоматичне набуття громадянином України іншого громадянства внаслідок одруження з іноземцем;
г) автоматичне набуття громадянином України, який досяг повноліття, іншого громадянства внаслідок застосування законодавства про громадянство іноземної держави, якщо такий громадянин України не отримав документ, що підтверджує наявність у нього громадянства іншої держави;

2) набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів;

3) добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є військовим обов’язком чи альтернативною (невійськовою) службою.

Положення пунктів 1, 3 частини першої цієї статті не застосовуються, якщо внаслідок цього громадянин України стане особою без громадянства.

Тож, в українців з множинним громадянством закономірно виникає питання: якщо державні органи дізнаються або я самостійно заявлю, що маю інший паспорт, то мене позбавлять громадянства України?

Відповідь тут не буде цілковито однозначною. Загалом, процедура позбавлення громадянства України внаслідок його втрати по вищеописаним підставам існує та прописана як у Законі, так і у Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, що затверджений Указом Президента України № 215 від 27.03.2001 року

Справа в тому, що процедуру втрати громадянства може ініціювати лише територіальний орган Міграційної служби, дипломатичне представництво або консульська установа України за кордоном. Тобто громадянин України, який має інше громадянство, не може просто прийти до Міграційної служби або Консульства та написати заяву на втрату громадянства.

На практиці, навіть якщо ви письмово повідомите про інші паспорта, процес втрати ініційовано не буде. Більше того, процедура суперечить статті 25 Конституції України, що чітко визначає: «Громадянин України не може бути позбавлений громадянства…».

Швидше за все, співробітник Міграційної служби, при отриманні такого звернення, порадить вам пройти процедуру виходу з громадянства (детально про неї згодом).

Чому ж тоді в ЗМІ так часто з’являється інформація, що якогось народного депутата чи олігарха позбавили громадянства України?

Тут потрібно усвідомлювати, що в таких випадках до застосування цієї процедури є політична воля. Найчастіше таким чином позбавляють громадянства тих, чия діяльність приносила шкоду державним інтересам України. А наявність в законі описаної процедури втрати громадянства за ініціативою держави, дозволяє, за умови виявлення у громадянина України іншого громадянства, позбавити його громадянства України. Наголосимо, що ні вихід, ні втрата громадянства не оформлюється, якщо громадянин України внаслідок цього стане особою без громадянства.

В будь-якому випадку, навіть якщо гіпотетично припустити ситуацію, що ви направите заяву з метою втратити громадянство України, додасте всеможливі документи про те що у вас незліченна кількість інших громадянств, і Міграційна служба почне процедуру, подасть клопотання до Комісії при Президентові України з питань громадянства і Комісія прийме рішення і винесе на розгляд Президента клопотання про задоволення подання про втрату вами громадянства, - кінцеве рішення в цьому питанні буде приймати саме Президент України. Відповідь на питання, чи буде Президент України зацікавлений у зменшенні кількості власних громадян, думаємо, повністю очевидна. 

Тоді як же вийти з громадянства України?

Відповідь вже зустрічалась в цій статі: пройти процедуру саме виходу (не втрати) з громадянства. Процедура виходу, на відміну від втрати, відбувається виключно за заявою особи та є добровільною. Документи на вихід можна подати через дипломатичне представництво або консульську установу України за кордоном, де громадянин України стоїть на постійному консульському обліку.

З території України оформити вихід з громадянства неможливо.

Якими будуть кроки?

1. Для того, щоб стати на постійний консульський облік, необхідно спочатку оформити виїзд на ПМП з України за кордон. Документи необхідно подавати в Україні до Міграційної служби за вашим місцем реєстрації. Розгляд документів зазвичай займає близько 3 місяців. В кінці цієї процедури ви знімаєтесь з реєстрації місця проживання по виїзду за кордон та отримуєте штампи в паспорта про те, що постійно проживає в іншій державі. Виїзд необхідно оформлювати саме в ту країну, де вам надають громадянство, або де ви вже отримали паспорт. Детальніше про цю процедуру можна прочитати тут.

Також, можна пройти процедуру залишення на ПМП через дипломатичне представництво або консульську установу України за кордоном. Процедура триватиме довше, орієнтовно 6-7 місяців. В кінці процедури необхідно буде так само знятися з реєстрації місця проживання в Україні у зв’язку з залишенням на ПМП за кордоном та отримати відповідні штампи в паспорта. Детально як ми можемо допомогти зі зняттям з реєстрації у цьому випадку, читайте тут.

2. Після отримання штампів можна подавати документи на постановку на постійний консульський облік у Посольстві/Консульстві України в країни, куди ви оформили виїзд чи залишення.

Про процедуру та перелік документів можна прочитати на сторінці відповідного представництва України за кордоном.

3. І от, коли ви вже перебуваєте на постійному обліку, маєте право порушити клопотання про вихід з громадянства України. Розгляд документів згідно законодавства має тривати до року, але підписує відповідний Указ так само Президент України, а він строками не обмежений. До повномасштабного вторгнення процедура виходу тривала в середньому півтора роки.

Зверніть увагу, що для того, щоб мати право подати документи на вихід з громадянства, необхідно або вже мати інше громадянство, або мати документи від іноземної держави, що вона гарантує вам надання свого громадянства, за умови відмови від українського.  

Також існує процедура заміни громадянства за міжнародною угодою. Приміром, така угода є між Україною та Казахстаном. В таких випадках громадянство змінюється майже автоматично, додатково проходити процедуру виходу потреби немає.

Окремо варто зазначити, що більшість з вищеописаного не стосується тих громадян України, які набули громадянство не за фактом народження або постійного проживання в Україні станом на 24.08.91 або 13.09.91 року, а оформили його за територіальним походженням чи указом Президента. Якщо такі громадяни не дотримались свого зобов’язання вийти з попереднього громадянства, приховали додаткові громадянства, підписали декларацію про вихід з іноземного громадянства та здали паспорта але продовжили користуватись правами та обов’язками іноземного громадянина, Міграційна служба чи Посольство/Консульство України може, і, у випадку виявлення відповідних фактів, обов’язково ініціює скасування рішення про оформлення громадянства України у зв’язку з поданням неправдивих відомостей та невиконанням взятих на себе зобов’язань.

У таких випадках, рішення приймає не Президент України, а Міграційна служба або Посольство/Консульство України, що оформило громадянство, через що прийняття та реалізація таких рішень відбувається доволі оперативно.

Що ж робити тим українцям, які мають подвійне громадянство?

На це питання дати універсальної відповіді неможливо.

Якщо сфера ваших життєвих інтересів все ж за кордоном, а не в Україні, та у вас немає потреби бути податковим резидентом України, ми б радили оформити офіційний виїзд або залишення на ПМП за кордоном. Таким чином у ваших паспортах будуть відмітки про те, що ваше постійне місце проживання не в Україні, відповідно буде менше запитань на кордоні та в державних органах. Як показав воєнний стан, багато українців нехтували цією процедурою і тепер мають низку проблеми з перетином кордону України.

Якщо ж у вас є інше громадянство, але проживаєте ви в Україні, то повідомляти будь-які органи про це, чи перейматися, що вас оштрафують або позбавлять громадянства, не варто. Як зазначалося вище, для державних органів України ви – виключно громадянин України.

Проте остаточне рішення щодо свого правового статусу приймати лише вам.

Потрібна консультація, допомога у знятті з реєстрації по залишенню на ПМП або оформлення документів для виїзду на ПМП? Звертайтесь – первинна консультація безкоштовна.

 

+380 (98) 1000-176Contacts