goup

Думка експерта

Корпоративний договір у ТОВ: врегулювання відносин між мажоритарними і міноритарними учасниками

Успішна компанія повинна працювати, як добре налагоджений механізм, в якому кожен гвинтик виконує свою функцію. Але іноді трапляється, що деталі цього механізму, які ідеально притерлися один до одного, вимагають заміни. Уберегтися від неприємностей при несподіваній зміні одного або декількох засновників компанії допоможе корпоративний договір. При наявності даного документа можна вирішити ряд проблем без внесення змін до статуту компанії.

Склад учасників будь-якого ТОВ може змінитися, як в плановому порядку:

   – у зв'язку з продажем частки;

   – появою нових партнерів.

Так і раптово:

Проблема виникає, коли на місце одного з засновників ТОВ, наприклад, приходить його спадкоємець, який приймає рішення, що не збігаються з наміченим раніше курсом компанії, або вступають в протиріччя з інтересами інших акціонерів.

Виходом із ситуації є підписання корпоративного договору, який відповідно до Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", може регулювати такі групи прав:

Відносини між мажоритарними і міноритарними учасниками ТОВ у світовій юридичній практиці регулюються наступними видами корпоративних договорів, залежно від закладеного в них принципу:

І "Той, хто веде за собою". Якщо мажоритарний акціонер хоче продати свою частку в компанії і у нього підписаний корпоративний договір з міноритарієм (або міноритаріями), він може запропонувати покупцеві викупити 100% статутного капіталу (включаючи частки міноритаріїв) за ціною вище ринкової.

І "Той, хто йде слідом". При продажу своєї частки статутного капіталу мажоритарієм, міноритарій, який підписав корпоративний договір, має право також продати свою частку спільно з ним.

І Одностороннє регулювання. Законодавством України (ст. 658-1 Цивільного кодексу) передбачено розірвання договору в односторонньому порядку. Це можливо, якщо учасники склали корпоративний договір так, що при настанні певних обставин або термінів, один з них може придбати право самостійно розірвати договір купівлі-продажу частки іншого учасника.

І Заборона на продаж. Корпоративним договором можуть бути прописані певні умови і терміни, коли продаж часток статутного капіталу заборонена. Наприклад, новий учасник ТОВ зобов'язується не продавати частку інших учасників при виникненні наступних ризиків:

Якщо бажаєте проконсультуватися, зареєструвати або припинити діяльність ТОВ, оформити статутні документи, скласти корпоративний договір – звертайтеся, ми більше 11 років вирішуємо подібні завдання. Гарантуємо експертну допомогу та індивідуальний підхід.

 

Віталій Нестерук,
юрист компанії "Юстікон"

+380 (98) 1000-176Contacts