goup

Думка експерта

Що робити, якщо в іноземця в Україні закінчився термін дії паспорта чи постійної посвідки?

Останнім часом все частіше отримуємо запитання щодо того, як діяти коли один з документів: постійна посвідка чи паспорт – прострочено.

У цій статті відповімо на найпопулярніші питання по цій темі та розглянемо декілька поширених ситуацій.

1. Я живу в Україні з постійною посвідкою, але у мого паспорта закінчився строк дії. Чи стає недійсною моя постійна посвідка?

Ні, українське законодавство не передбачає визнання недійсною посвідки на постійне проживання через недійсність паспортного документа іноземця.

Натомість, власне, проживання в Україні без дійсного паспортного документа є порушенням пункту 22 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», де визначено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, зобов’язані мати дійсний паспортний документ.

Проте санкцій за порушення цього зобов’язання згаданий Закон не встановлює.

Водночас, Кодекс про адміністративні правопорушення містить статтю 203 «Порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні і транзитного проїзду через територію України». Дана стаття передбачає штраф у розмірі від 1700 грн. до 5100 грн. за порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився.

Зазвичай цю статтю застосовують у разі проживання на території України з простроченим строком перебування, або з недійсними посвідками. Але теоретично її можна застосувати і до проживання з недійсним паспортним документом іноземця.

2. У мене протермінована посвідка, що робити?

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 1202 від 21.10.2022 року, посвідки, строк дії яких закінчився після 24.02.2022 року, є чинними на період воєнного стану в України та протягом 30 днів з дати його закінчення. За цими посвідками можна проживати та в’їжджати в Україну.

Важливо: такі посвідки потрібно буде обов’язково обміняти на нові протягом 30 днів з дати його закінчення воєнного стану.

Проте ці норми не стосуються громадян російської федерації.

Громадянам російської федерації, які належать до наступних категорій:

необхідно своєчасно (у строк 30 днів з дати виповнення 24-ти чи 45-ти річчя або дати зміни персональних даних) звернутись до відділу Міграційної служби за місцем проживання для обміну (так зване продовження чи «вклейка фото») постійної посвідки.

Якщо звернутись у строк не вдалося, необхідно сплатити штраф, який вже згадувався вище, у відділі нелегальної міграції ДМС за місцем проживання і з протоколом та оплаченим штрафом звертатись за обміном посвідки.

Як діяти всім іншим категоріям іммігрантів, які мають російське громадянство, постанова не визначає, їх документи не будуть розглядатись до закінчення воєнного стану або до прийняття спеціального закону, який врегулює правовий статус осіб, пов’язаних з російською федерацією.

Такій категорії іноземців рекомендуємо очікувати відповідних змін до законодавства, а, у випадку, якщо недійсність документів буде зафіксована уповноваженими співробітниками правоохоронних органів – сплатити штраф та надалі мати при собі копію протоколу, що був на вас складений, та квитанцій про сплату штрафу.

Наголошуємо, що стаття 61 Конституції України чітко встановлює, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Коли ви вже сплатили штраф за певне правопорушення, його на вас не можуть накласти повторно.

Якщо ж ви знаходились за кордоном, то, щоб в’їхати в Україну, необхідно буде спершу отримати візу. А вже перебуваючи на території України зможете скористатись алгоритмом дій, що описаний вище.

3. У мене прострочені і паспорт, і посвідка, які подальші дії?

Без дійсного паспортного документа обміняти (продовжити) посвідку на постійне проживання неможливо. Тому вихід з цієї ситуації лише один – звертатись в представництво держави свого громадянства та отримувати паспорт, а якщо це неможливо – посвідчення на повернення у свою країну. Вже в країні громадянства отримати новий паспорт та повернутись в Україну.

Якщо строк звернення за обміном посвідки настав у період після 24.02.2022 року, ви зможете повернутись з новим паспортом та старою посвідкою. Якщо ж до цієї дати, зважайте на візовий режим, адже якщо між Україною та країною вашого громадянства немає домовленостей про безвізові поїздки, співробітники прикордонної служби не впустять вас з протермінованою посвідкою без візи.

Що стосується громадян росії та білорусі, чиї представництва зараз відсутні на території України, через що неможливо продовжити чи отримати новий паспортний документ, то перетнути кордон з Україною навіть у напрямку виїзду не вийде. Тому єдиний варіант — це очікувати змін в нашому національному законодавстві, що врегулюють правовий статус осіб в таких випадках чи інших змін, які зроблять можливим отримання національного паспортного документа дистанційно.

4. Що робити, коли буде отримано новий паспорт?

Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» містить норму, що іноземець, у разі втрати або обміну паспортного документа повинні протягом трьох робочих днів письмово повідомити про це Міграційну службу. Проте, знов ж таки, покарання за порушення цього строку Закон не встановлює.

Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання від 25 квітня 2018 р. № 321 також визначає, що у разі оформлення нового паспортного документа (у зв’язку з втратою, закінченням строку дії попереднього тощо) іноземець звертається до ДМС за місцем проживання та подає новий паспорт та його переклад на українську мову, засвідчений у нотаріуса, для проставлення відмітки про отримання посвідки до нового паспортного документа іноземця. Відмітка проставляється в день звернення.

В Порядку, як бачимо, обмежень у строках на звернення немає. На практиці Міграційні служби проставляють відмітки у нові паспорти не зважаючи на те, як давно вони були видані. Але, хоч санкцій за порушення цих норм і не встановлено, небажано зловживати лояльністю міграційників. Рекомендуємо завжди тримати свої документи в актуальному стані, як вимагає того закон. 

+380 (98) 1000-176Contacts