goup

Новини права

Набув чинності Закон "Про медіа": що зміниться для друкованих ЗМІ та інформаційних агенств

З1 березня 2023 року набув чинності Закон України "Про медіа", прийняття якого було однією з вимог Європейського Союзу.
У цій статті розглянемо, що змінилось для друкованих ЗМІ та Інформагентств, як зберегти свою реєстрацію та як створити подібне медіа.

По-перше, потрібно зазначити, що втратили чинність низка Законів, зокрема:

Відповідно, з 31.03.2023 року припинив функціонування Державний реєстр друкованих ЗМІ та Інформагенств.

Відтепер всі суб'єкти, що працюють у сфері медіа реєструються виключно згідно з положеннями Закону "Про медіа".

Повноваження по реєстрації передані від Міністерства Юстиції України до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення. Саме медіарегулятор віднині реєструє медіа, видає ліценції на мовлення та стає держателем та технічним адміністратором Реєстру суб’єктів у сфері медіа.

Друковані ЗМІ мають пройти повторну реєстрацію

Перехідні положення Закону визначають, що упродовж року з дня набрання ним чинності, суб’єкти у сфері друкованих медіа, що діють на день набрання чинності цим Законом на підставі свідоцтва про реєстрацію друкованого засобу масової інформації мають пройти реєстрацію відповідно до Закону. У разі, якщо цього не буде зроблено, свідоцтво про реєстрацію друкованого засобу масової інформації втратить чинність.

Загалом, реєстрація друкованих ЗМІ є добровільною. Проте, звертаємо вашу увагу, що розділ IX додатково визначає, що з моменту визнання Верховною Радою України певної держави державою-агресором (державою-окупантом) та протягом п’яти років з дня прийняття Верховною Радою України рішення про скасування такого статусу, друковані ЗМІ підлягають обов'язковій реєстрації. Впродовж двох місяців з дати визнання Верховною Радою України певної держави державою-агресором (державою-окупантом) суб’єкти у сфері друкованих медіа зобов’язані зареєструватися.

Оскільки російська федерація вже визнана ВРУ державою-агресором та державою-окупантом, то для продовження своєї діяльності, друкованим ЗМІ скоріш все необхідно буде зареєструватись саме впродовж двох місяців з дня, коли ця реєстрація стане можливою згідно зі Законом (мова про затверджені бланки та форми заяв). Будемо слідкувати за роз'ясненнями щодо цього положення. 

Перереєстрація Інформаційних агенств є добровільною

Так само перехідні положення Закону регулюють і процедуру збереження Інформаційними агенствами свого статусу медіа. Упродовж року з дня набрання чинності Законом інформаційні агентства, що діють на день набрання ним  чинності на підставі свідоцтв про державну реєстрацію інформаційного агентства як суб’єкта інформаційної діяльності, можуть пройти реєстрацію як суб’єкти у сфері медіа. Після спливу цього строку свідоцтва про державну реєстрацію інформаційного агентства як суб’єкта інформаційної діяльності втрачають чинність.

Також, Інформагенства мають визначитись зі своїм статусом перед перереєстрацією, адже ідентичного поняття у новому Законі немає. Найбільш схожими характеристиками до того, чим зазвичай займались інформагенства, володіють онлайн-медіа.

Перереєстрація друкованих ЗМІ та Інформаційних агенств буде безкоштовною 

Первинна реєстрація друкованого медіа або онлайн-медіа коштуватиме заявнику 1 прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений станом на 1 січня року, в якому подається заява про реєстрацію.

Чи можливо вже подати заяви?

Ні, наразі технічної можливості зареєструватись або перереєструватись немає, адже Національною радою ще не затверджені форми заяв, зразки документів тощо. Крайній термін затвердження цих документів Нацрадою - 30 червня 2023 року. Тож, якщо ви переглядаєте цю сторінку після цієї дати, можете звертатись за реєстрацією.

Слідкуйте за оновленням інформації про початок реєстрації на нашому сайті. 

+380 (98) 1000-176Contacts