21 квітня 2023 року Президент України підписав Закон про внесення змін до Законів України "Про громадянство України" та "Про забезпечення функціонування української мови як державної" щодо умов прийняття до громадянства України, який запроваджує обов’язок зі складання іспитів з основ Конституції України та історії України для іноземців та осіб без громадянства, які бажають отримати громадянство України.
У цій статті з’ясовуємо, кому саме потрібно буде складати іспити та коли запрацюють нові правила подачі документів.
Які іспити необхідно буде скласти для отримання громадянства України?
Декількома роками раніше Парламент зробив обов’язковим для заявників складання іспиту при Національній комісії зі стандартів державної мови на рівень володіння українською мовою. Після складання такого екзамену заявник отримував електронний сертифікат, який долучав до пакета документів для подачі на громадянство.
Наразі вирішено, крім згаданого іспиту, запровадити додатково складання іспитів з основ Конституції та історії України, які також будуть проходити при Національній комісії зі стандартів державної мови.
Чи всім заявникам необхідно буде складати ці іспити?
Іспити передбачені лише для тієї категорії заявників, які подають документи за статтею 9 Закону України «Про громадянство України», тобто рішення щодо прийняття яких в громадянство ухвалює Президент України. Детально з переліком цих категорій ознайомлюйтесь тут.
При цьому, іноземці та особи без громадянства з-поміж осіб, які:
- мають визначні заслуги перед Україною,
- прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України,
- в установленому законодавством України порядку проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України,
- отримали посвідку на тимчасове проживання на підставі частини двадцятої статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", -
замість сертифіката від Нацкомісії, подають зобов’язання в разі набуття громадянства України протягом двох років скласти іспити з основ Конституції України, історії України, на рівень володіння державною мовою і надати до Міграційної служби документи про складання таких іспитів. У разі, якщо це зобов’язання не буде виконано, громадянство анульовується.
Щодо тих, хто планує подавати документи за територіальним походженням (так звана спрощена процедура), нічого не змінюється, іспити цій категорії іноземців складати нема потреби.
Також іспити непотрібно складати дітям заявників, які оформлюють прийняття в громадянство разом з батьками, а також особам:
- визнаних судом недієздатними;
- з інвалідністю, пов’язаною з порушеннями зору, слуху, мовлення, що підтверджується медичним висновком, виданим компетентним органом іноземної держави або відповідним закладом охорони здоров’я України;
- які мають психічні розлади, що підтверджується медичним висновком, виданим компетентним органом іноземної держави або відповідним закладом охорони здоров’я України.
Коли запрацюють нові правила прийому документів?
Закон про внесення змін набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, а отже, складати іспити з основ Конституції та історії України для прийняття до громадянства потрібно буде, якщо ви плануєте подачу документів у кінці жовтня 2023 року.
До цього часу, для подачі документів, достатньо буде скласти іспит на рівень володіння державною мовою.
Потрібна консультація, допомога у підготовці документів та оформленні громадянства України?
Звертайтесь – первинна консультація безкоштовна.
Ваш коментар буде доступний на сайті після перевірки адміністрацією.