goup

Думка експерта

Чи потрібна ліцензія на перевезення для волонтерів?

Вже дев’ятий місяць триває повномасштабне російське вторгнення, а тому не зменшується необхідність забезпечення ЗСУ, територіальної оборони, інших осіб й взагалі України всім необхідним. Тут ми не можемо не оминути важливий вклад волонтерів, в тому числі тих, що здійснюють міжнародні вантажні перевезення (обладнання для військових, гуманітарна допомога тощо). В той же час актуальним є питання, чи потрібна волонтеру, що здійснює волонтерську діяльність в частині міжнародних пасажирських перевезень, отримувати відповідну ліцензію.

Щоб дати відповідь на це питання, слід розуміти, хто ж такий волонтер. Дуже часто поняття волонтера вважають тотожним, наприклад, до благодійної організації, хоча юридично це не є коректним.

Правовий статус волонтера визначає Закон України «Про волонтерську діяльність». Згідно ч. 7 цього закону, Волонтер - фізична особа, яка добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність шляхом надання волонтерської допомоги. Волонтер може діяти як в складі організації або установи (наприклад, благодійна організація) або одноособово (навіть без статусу підприємця). Тобто в будь-якому випадку можна зробити висновок, що волонтер не є суб’єктом господарської діяльності.

Згідно Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», ліцензіат – це суб’єкт господарювання, що має ліцензію. А суб’єктами господарювання в Україні, як відомо, є юридичні особа та фізичні особи-підприємці.

При цьому, чинна редакція Закону України «Про автомобільний транспорт» не містить винятків щодо відсутності необхідності отримання ліцензії для перевізників, що є суб’єктами господарської діяльності, які здійснюють міжнародні перевезення вантажів для власних потреб або без отримання за це коштів.

Таким чином, якщо таку діяльність здійснює безпосередньо волонтер, у відповідності до його правового статусу, то як фізична особа (без статусу підприємця) він не має (та й власне не може) отримати ліцензію на міжнародні перевезення та здійснює свою діяльність при коректній реєстрації в системі «Шлях».

Щодо юридичних осіб будь-якої форми власності та фізичних осіб підприємців, навіть при здійсненні ними перевезень безкоштовно, ліцензію на міжнародні перевезення вони все одно мають отримати.

Юридична компанія "Юстікон" готова у стислі строки допомогти отримати ліцензію на міжнародні перевезення (як звичайну безстрокову, так і тимчасову). Для більш детальної інформації звертайтеся за телефоном 093 1000 176 або через інші канали зв’язку, а також можете більш детально ознайомитись щодо послуги тут.
+380 (98) 1000-176Contacts