(093) 1000 176
(093) 1000 176
(098) 1000 176
RU r r

ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ ІНОЗЕМНИХ ГРОМАДЯН В ІНОЗЕМНИХ ПРЕДСТАВНИЦТВАХ

Наші клієнти
ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ ІНОЗЕМНИХ ГРОМАДЯН В ІНОЗЕМНИХ ПРЕДСТАВНИЦТВАХ
Багато іноземних компаній розглядають Україну, країну з економікою, що розвивається, як значний потенціал для свого процвітання, знаходять в нашій країні цікавих і надійних партнерів, а також організовують ринок збуту товарів свого національного виробництва.

Проте повністю довіряти нашим співгромадянам побоюються. Відкриваючи представництва на території України, іноземні компанії в переважній більшості випадків направляють свій персонал. Це особливо стосується керівних посад, а також менеджерів вищої і середньої ланки.

Важливо зазначити, що робота іноземних громадян в іноземних представництвах на території України має свої особливості, які пропоную розглянути нижче.

По-перше, на відміну від українських компаній, де працюють іноземці, представництва іноземних компаній не зобов'язані оформляти дозвіл на працевлаштування своїх іноземних співробітників.

Необхідно лише для кожного іноземного співробітника отримати службову картку. При реєстрації Представництва у своїй заяві на ім'я Міністерства економічного розвитку і торгівлі іноземна компанія вказує кількість іноземних співробітників, необхідну для виконання поставлених завдань. Також ця кількість співробітників відображена у свідоцтві про реєстрацію Представництва, виданому Міністерством економічного розвитку і торгівлі.

Законодавство не передбачає яких-небудь обмежень у кількості іноземних співробітників, проте Міністерство на власний розсуд встановило «негласну» квоту в допустимій кількості 3 людини. При необхідності залучення більшої кількості іноземних громадян для виконання завдань і представлення інтересів іноземній компанії цю квоту можна збільшити.

Порядок надання службових карток затверджений Наказом Міністерства економіки України № 179 від 15.06.2007р.

Згідно з Наказом для оформлення службової картки до Міністерства економічного розвитку і торгівлі необхідно надати наступні документи:

 • заява на офіційному бланку Представництва
 • копію свідоцтва про реєстрацію Представництва
 • список іноземних співробітників з вказівкою строків їх перебування в Україні
 • по 2 фотокартки кожного співробітника

Службові картки видаються упродовж 15 робочих днів особисто іноземному співробітникові на строк до 3-х років і підлягають поверненню після закінчення повноважень її власника.

Після оформлення службової картки іноземні громадяни можуть приступати до роботи в Представництві і на кожного заповнюється трудова книжка.

Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 р. № 58 затверджена Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників. Пункт 2.20 Інструкцій передбачає створення спеціальних органів і підприємств, які уповноважені на проставляння відміток в трудових книжках про прийняття на роботу і про звільнення з роботи, на зберігання трудових книжок іноземних співробітників Представництв. А саме в м. Києві це - Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв (іменована ГДІП), в Автономній Республіці Крим - філія Генеральної дирекції Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв м.Ялти, в областях - управління зовнішніх відносин і зовнішньоекономічної діяльності облдержадміністрацій або підприємства, уповноважені обласними державними адміністраціями, в м. Севастополі - міська державна адміністрація.

Нинішня ситуація показує, що ГДІП стала монополістом у вказаній сфері діяльності, оскільки ніхто інший не може надавати іноземним представництвам такого роду послуги.

Слід зазначити, що наявність службової картки і оформленої трудової книжки надає право тільки працювати в Представництві іноземної компанії в Україні, але як би це не парадоксально звучало, не надає право довго знаходитися на території України.

Для того, щоб законно мешкати в нашій країні, безперешкодно виїжджати і знову в'їжджати необхідно оформити візу, а далі посвідку на проживання в Україні.

Зверніть увагу, громадянам країн, з якими Україна встановила візовий режим в'їзду, включаючи країни безвізового короткострокового перебування (наприклад, країни ЄС, США, Республіки Корея, Японія і так далі), після оформлення службової картки необхідно отримати запрошення для відкриття довгострокової візи. Громадянам більшості країн СНД візу, а відповідно і запрошення оформляти не потрібно.

Для оформлення запрошення на ім'я іноземного співробітника Представництву слід звернутися до Міністерства економічного розвитку і торгівлі із заявою і копією паспорта іноземця, і через 30 днів запрошення буде готове.

На підставі запрошення Міністерства економічного розвитку і торгівлі, а також службової картки іноземний співробітник в Консульстві України в країні громадянства оформляє довгострокову візу (віза типу Д).

Слід трохи уточнити про візу типу Д. Цей тип візи видається усього лише строком на 45 днів. Слово «довгострокова віза» дуже часто вводить іноземців в оману, їм складно зрозуміти, що такий тип візи надає право перебувати на території України в два рази менше днів, ніж короткострокова віза. Логіка цієї ситуації наступна: за довгостроковою візою в іноземця є 45 днів на оформлення документа на тривале перебування, а саме оформлення посвідки на тимчасове проживання.

Робота є основою клопотання про отримання тільки посвідки на тимчасове проживання в Україні. Цей документ оформляється Міграційною службою України на один рік з правом продовження строку його дії. Порядок звернення, оформлення, перелік необхідних для надання документів передбачений Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 року № 251 «Про затвердження Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання і посвідки на тимчасове проживання», а також Наказом Міністерства внутрішніх справ від 15 липня 2013 року № 681 «Про затвердження Тимчасового порядку розгляду заяв для оформлення посвідки на постійне проживання і посвідки на тимчасове проживання».

Для оформлення посвідки на тимчасове проживання іноземний співробітник повинен особисто або за допомогою кваліфікованих юристів звернутися в територіальний орган Державної міграційної служби за місцем свого проживання і надати наступні документи:

 • особиста заява;
 • клопотання Представництва;
 • копію паспорта з перекладом на українську мову, а також копії сторінок паспорта з візою типу Д (за наявності) і штампом про перетин кордону; обов'язково пред'являється оригінал паспорта;
 • 4 фотокартки розміром 3,5*4,5 см;
 • оригінал і копію свідоцтва про реєстрацію Представництва;
 • оригінал і копію ідентифікаційного номера (за наявності);
 • оригінал і копію поліса медичного страхування;
 • квитанції про оплату державного мита (34 грн), послуг Державної міграційної служби (52,49 грн), вартості бланка (21,30 грн).

Посвідки на тимчасове проживання видається впродовж 15 днів особисто іноземному співробітникові під підпис і діє 1 рік. При необхідності документ може бути продовжений на такий же термін. Зазначу, що для продовження посвідки на тимчасове проживання необхідно звернутися в орган видачі не пізніше, ніж за 15 днів до терміну закінчення її дії; при цьому не треба оформляти нову довгострокову візу.

Упродовж 10 днів з моменту отримання посвідки на тимчасове проживання слід звернутися в територіальний підрозділ Державної міграційної служби за адресою проживання для проставляння відмітки про реєстрацію місця проживання.

Отримавши посвідку на тимчасове проживання, іноземний співробітник може не турбуватися про законність свого перебування на території України і сміло приступати до виконання завдань, поставлених іноземною компанією.

Крім того, іноземний співробітник, який оформив посвідку на тимчасове проживання в Україні, може стати на облік в консульстві своєї країни в Україні. А також при необхідності виїзду в іншу країну з робочою (відрядження) або особистою (подорож, відпустка) метою, він має право звернутися для оформлення візи в консульство цієї країни, яке знаходиться на території України.

Катерина Волкова, начальник відділу міграційного права компанії «ЮСТІКОН»

18.11.2013


Возврат к списку

Вгору